Kent Üniversitesi

İç Mimarlık Bölümü 1. Yıl Sergisi

Tarih : 21.07.2022

KARŞILAŞMALAR / BAŞLANGIÇLAR
2021-2022 Güz + Bahar Dönemi
1. Yıl Sergisi

21 Temmuz – 14 Eylül 2022
09.00 – 18.00

Çatıda neler oluyor? İstanbul Kent Üniversitesi, Taksim Kampüsü, B Blok 4. kat Çatı, Ekim 2021’den beri çok sesli, eylem halinde. İç Mimarlık Bölümü, Kent’e “Merhaba!”, dedi. Yavaş yavaş dolan alet çantalarımız, yaparak kirlenen ellerimiz, üzerinde işlerin yükseldiği dağınık bir manzaraya bürünen masalarımız; buluşan aletlerimiz, seslerimiz, malzemelerimiz, zihinlerimiz, gözlerimiz ve düşlerimizle dolu bir stüdyo başladı. Sessiz çatı canlandı. Gece gündüz yaşadı. Karşılaştık ve başladık.

Karşılaşmalar [Güz 2021], Çatı’nın her aktif bileşenin bireysel ve kolektif potansiyelini eylemler ile, yavaş yaparak keşfe çıktığı bir ortam tahayyülü. Bir araştırma grubu olarak öğrenci ve öğreten ayrımının ortadan kalktığı ve herkesin beraber, işbirliği içinde çalıştığı, birbirinden öğrendikleri bir pedagojik yaklaşıma sahip: Deneyler, denemeler, deneyimler ve tartışmalar. Yaparak ve madde ile düşünme, yavaşlık ve elleri kirletme, deneme ve yanılmalar, çok disiplinlilik ve süreçler, yürüme ve kenti gövde ile deneyimleme, diakronik katmanlar, gözlem ve tartışma, otobiyografik anlatılar ve deneyim kayıtları. Temel motivasyonu, öğrenmeyi [yeniden ve yaparak] öğrenme. 

Başlangıçlar [Bahar 2022], “Tasarım nedir?”  sorusu etrafında ördüğümüz şeyler üzerine düşünmenin araçlarına giriş: Bir ortak-yer, bir orta-inşa. Ben, biz ve türlerin yoldaşlığı, anlar, koşullar, ilişkisellikler ve bir aradalıklar, yerler ve atmosferler, malzemeler ve teknikler, senkronik kesitler ve üretim mekanları, kentsel ve mimari içler ile düşünmek ve tüm bunlarla yapmak ister. Başlangıçlar, yeniden keşifler demek. Çatı’nın iştirakçileri ise yeni “kaşifler”.

2021-2022 akademik yılında, İstanbul Kent Üniversitesi İç Mimarlık’ta Karşılaşanlar ve Başlayanlar olarak ilk yıl serüvenimizi, 21 Temmuz – 14 Eylül 2022 tarihleri arasında, yerinde, Çatı’da paylaşmak istedik. Bir yıl boyunca ürettiğimiz işleri, süreçlerimizi ve yaptığımız tartışmaları, mimarlık ve tasarım ortamı ile paylaşmanın ortamını yine yaparak kurmaya çalıştık: Karşılaşmalar / Başlangıçlar, 1. Yıl Sergisi

21 Temmuz 2022 Perşembe gününden itibaren Çatı’da Karşılaşmalar / Başlangıçlar, 1. Yıl Sergisi’ne davetlisiniz!

Karşılaşanlar / Başlayanlar, 2021-22