Kent Üniversitesi

SIKÇA SORULAN SORULAR (S.S.S.)

Uzaktan eğitim, öğrencinin ve öğretim üyesinin kampüse gelme zorunluluğunun bulunmadığı, tamamen sanal ortamda, canlı, görüntülü, sesli ve interaktif olarak derslerin işlendiği, uzaktan fakat yüz yüze üniversite eğitiminin verildiği çağdaş bir eğitim sistemidir. Zaman ve mekândan tamamen bağımsız yapılan bir eğitim türüdür.

Uzaktan Eğitim Sistemi, hem iş hayatının yoğun temposun içine girerek eğitimini tamamlayamamış  olanlar için hem de maddi imkansızlıklar nedeniyle uzak şehirlerde üniversitelere gidemeyen öğrencilere arzu ettiği üniversite eğitimini oldukça uygun koşullarla vermektedir.

Uzaktan Eğitim Sisteminde hem ders veren öğretim elemanları hem de öğrenciler eğitim için üniversiteye veya belirlenmiş herhangi bir mekana gelmezler, derslere katılım için kendi bulundukları ülke veya şehri terk etmezler. Programa kayıtlı herkes dünyanın hangi noktasında, yolda, seyahatte, tatilde, iş gezisinde vb. bir kablosuz internet bağlantısına sahip taşınabilir bilgisayarıyla, interaktif bir biçimde sanal sınıflarda derse katılabilirler.

Sanal derslerde, örgün eğitimde olduğu gibi yazı tahtası, power point uygulamaları, videolar, örnek olaylar, çoklu ortam (multimedya) araçları, animasyonlu metinler vb. birçok çağdaş eğitim aracı kullanılır.

Derse zamanında katılamayan veya yeniden takip etmek isteyen öğrenciler, arşivde kaydedilmiş olan derslere istedikleri anda ulaşabilirler, zamandan ve mekan sınırlamasından bağımsız olarak dersleri kendi istedikleri yer ve zamanda takip edebilirler.

Uzaktan Eğitim Sistemi’nin geliştirilmesindeki temel amaçlardan biri de ülkemizde uzun süredir tartışılan “eğitimde fırsat eşitliği” konusuna kesin bir çözüm getirmektir. İstanbul Kent Üniversitesi hem kariyer hedefi olan profesyonellere hem de maddi yetersizlik nedeniyle uzak şehirlerde üniversiteye gidemeyen öğrencilere gerçek bir üniversite eğitimini son derece uygun koşullarla sunmaktadır.

Uzaktan Eğitim Sistemi engelli öğrenciler için de  ciddi imkanlar sağlamaktadır. Ulaşım sorunları yüzünden yüksek lisans eğitimi alamayan engelli öğrenciler, diğer öğrencilerle aynı şartlarda derslere katılma olanağına kavuşmaktadırlar.

Uzaktan Eğitim Sistemi, yüksek lisans eğitimini tamamlayamamış Yöneticiler  için çok önemli bir imkan sunmaktadır. İş hayatının yoğun temposunda, yüksek lisans eğitimi alma imkanı bulamamış çalışanlar bu sistemde, mesai saatleri dışında sanal sınıflarda derslere katılabilirler ve katılamadıkları dersleri de arşivden takip edebilirler.

Uzaktan eğitim sisteminde dersler sanal sınıf ortamında gerçekleştiriliyor. Akademisyen ve öğrenciler internet bağlantısı sağlanan her ortamdan sisteme bağlanarak sınıf ortamında derse katılabiliyor. Sanal sınıf ortamında gerçekleşen eş zamanlı derslerde akademisyenler, görüntülü ve sesli olarak dersi anlatabiliyor, yazı tahtası kullanabiliyor ve hatta bilgisayarında kayıtlı uygulamaları öğrencilerle paylaşabiliyor. Öğrenciler de derse görüntülü ve sesli olarak bağlanabiliyor, ders içerisinde soru sorabiliyor, dosya paylaşımları yapabiliyorlar. Eş zamanlı yapılan dersler kayıt altına alınıyor ve daha sonra tüm öğrenciler, bu kayıtlar sayesinde istedikleri her an o dersi tekrar takip edebiliyor.

KENT’TEN
HABERİNİZ OLSUN