GENEL

Eğitim ve Öğretim

Yeni Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili alınan önlemler kapsamında Üniversitemizde 23 Mart 2020 tarihi itibarıyla başlayan uzaktan eğitim sistemi, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) açıklaması doğrultusunda 2019-2020 Akademik Yılı Bahar Dönemi boyunca sürdürülmüştür.  2020 -2021 Akademik Yılında; ön lisans ve lisans eğitim ve öğretim  12 Ekim 2020, lisansüstü dersleri ve İngilizce Hazırlık Okulu ise 5 Ekim 2020 tarihinde online eğitim ile başlayacaktır.

2020 -2021 Akademik Yılı; Tez, bitirme projesi, sınav programlaması, yenilikçi çözüm ve planlama süreçleri devam ediyor. Konuyla ilgili en kısa zamanda bilgilendirme yapılacaktır. Uygulamalı dersler 1 Aralık 2020 tarihine ertelenmiş olup, pandeminin seyrine göre planlama yapılarak bilgi verilecektir.

Toplantı ve Etkinlikler

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayınlanan “Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Yükseköğretim Kurumlarında Alınacak Tedbirlere İlişkin Öneriler” doğrultusunda Üniversitemizde tüm ulusal ve uluslararası katılımlı toplantılar ve etkinlikler 30 Nisan 2020 tarihine kadar iptal edilmiştir. 2020-2021 Akademik Yılı Güz Dönemi kampüs içi planlanan etkinlikler ve toplantılar çevrimiçi olarak dijital iletişim kanalları aracılığıyla düzenlenecek olup, kampüs içi yapılması zorunlu toplantılar pandemi kuralları çerçevesinde  gerçekleşecektir.

Kampüsümüzde Hijyen Çalışmaları

Yeni Koronavirüs’e karşı alınan önlemler doğrultusunda kampüsümüzde temizlik periyotları arttırılmıştır. Üniversitemizde alanların temizlik ve dezenfeksiyonu Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ürünlerle, sıklıkla ve titizlikle yapılmaktadır.

Kampüsümüzde mesai saatleri içerisinde  temizlik yapılmakta; kapı kolları, asansör düğmeleri, klima ve ışık düğmeleri dezenfekte edilmektedir. Ayrıca tüm kullanım alanları, mesai saati dışında yeniden dezenfekte edilmektedir.

Kampüsümüzde herkesin erişimine uygun şekilde dezenfektanları yerleştirilmiştir.

 • Her personelin ve ziyaretçinin Üniversite kampüsü sınırları içine sadece maskeyle girişine izin verilmemekte olup, personel ve akademisyenlerimize ücretsiz maske tedariği eksiksiz bir şekilde sağlanmıştır. Zorunlu kullanıma ilişkin olarak düzenli aralıklarla uyarılar ve anonslar yapılmıştır.
 • Maske kullanımına ilişkin personelimize bilgi verilmiş olup, maskelerin maksimim kullanım süreleri, takılıp çıkarılması esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verilmiştir.
 • Kampüsümüzde tüm çalışma ve oturma mekânlarındaki oturma düzeni gözden geçirilmiş olup, masalar arasında en az 2 metre mesafe olacak şekilde düzenlenmiş, mümkün olduğunca akademik ve idari personel odalarında sosyal mesafeli bir şekilde oturtulmuş, dönüşümlü mesai uygulaması yapılmış, esnek çalışma saati düzenine geçilerek, toplu taşıma kullanan personelimizin üniversite yerleşkesi haricinde karşılaşabileceği temas riski en aza indirilmeye çalışılmıştır.
 • Üniversitemiz yerleşkesindeki tüm sosyal alanların, kafe, yemekhane ve kütüphanenin kullanımına ara verilmiştir.
 • Üniversite girişinde her bir akademik, idari personele ve ziyaretçilere temassız dijital termometre ile ateş ölçümü yapılmış, ateşi 38 santigrat derece üzerinde olanlar kampüse alınmamıştır.
 • Yerleşkemizdeki tüm kapalı alanların zeminleri belirli aralıklarla yüzey dezenfektanlarıyla spreyleme sistemi ile dezenfekte edilmiştir. Yüzey dezenfektanıyla masa ve kapı kolları sık aralıklarla temiz personelimiz tarafından dezenfekte edilmektedir.
 • Üniversitemiz kampüs binalarının girişlerine, koridorlara, tuvaletlere ve gerekli görülen yerlere sıvı el dezenfektanları yerleştirilmiş, tüm idari ve akademik personelin sık sık kullanımı konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır.
 • Eğitim ve toplantıların Covid 19 pandemisi sonlanana kadar ertelenmesi veya yasal yükümlülükler nedeniyle ertelenmesi mümkün olmayan eğitim ve toplantıların uzaktan eğitim, telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.
 • Yığılma ve kalabalıkların önlenmesi amacıyla sosyal mesafeyi korumak amaçlı işaretlemeler yapılarak kampüs içerisinde belli noktalara yerleştirilmiştir.
 • Ortak kullanım alanlarına maske atıklarına yönelik çöp kovaları yerleştirilmiştir.
 • Üniversite bünyesinde hastalığın havalandırma sistemiyle bulaşması göz önünde bulundurularak klima kullanımı kapatılmıştır.
 • Üniversite kampüsü içerisinde belirli mekânların giriş bölümlerine Covid-19 hakkında gerekli uyarılar ve işaretlemeler yapılmıştır.
 • Asansör içerisinde sosyal mesafe kuralına uyulması için gerekli ikaz ve işaretlemeler yapılmıştır.

Revir

Kampüsümüzde revirimiz, hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde sağlık hizmeti vermektedir. 

Öğrenci İletişim Sistemi

Öğrencilerimiz OİS (Öğrenci İletişim Sistemiz) üzerinden bilgilendirilmekte olup , ois.kent.edu.tr adresinden giriş yapmaktadırlar.

Kütüphane

COVID-19 virüsü (Koronavirüs) ile ilgili olarak üniversitemizin aldığı tedbirler kapsamında kütüphanemiz kapalıdır. Öğrencilerimiz http://kutuphane.kent.edu.tr/ sitesinden kütüphanemize erişebilirler. 

PAYLAŞ
KENT’TEN
HABERİNİZ OLSUN