BÖLÜM HAKKINDA

Bölümümüz, 0-18 yaşlar arasındaki tipik gelişim gösteren, özel gereksinimi olan, üstün yetenekli, çalışan, mülteci, koruma altında olan, suça itilmiş ve hastanede yatan çocukların gelişimlerini değerlendirebilen, gelişimsel destek programları hazırlayan, bunun yanı sıra ilgili kişi ve kurumlara çocuk odaklı danışmanlık hizmetleri verebilen çocuk gelişimciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bölümümüz öğretim programı, ülkemizde uygulanan çocuk gelişimi lisans eğitiminin ulusal ölçekte çerçevesini çizen ve YÖK tarafından onaylanan “Ulusal Çekirdek Eğitim Programı” kriterlerine uygun olarak hazırlanmıştır. Bu bağlamda program anatomi, fizyoloji, sosyoloji, psikoloji, çocuk nörolojisi, beslenme gibi temel alan derslerini, gelişimsel tanılama ve değerlendirme,  gelişimsel destek programları, erken müdahale, çocuk odaklı aile danışmanlığı gibi alana özgü dersleri ve alan uygulamalarını kapsamaktadır. 

Dersler her yıl güz ve bahar sömestrlerinde 30 AKTS içeren programlar halinde verilmektedir. Sekiz yarıyıllık program 159 yerel kredi, 240 AKTS değerindeki derslerden oluşmaktadır. Program %75 teorik, % 25 uygulamalı dersleri kapsamaktadır. Öğretim programı en az 4, en fazla 7 yılda tamamlanmak zorundadır.

Bölüm mezunları Okul Öncesi Eğitim Kurumları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri,  İlkokullar, Ortaokullar ve Liseler, Çocuk Evleri, Çocuk Destek Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri, Umut Evleri, Hastaneler, Çocuk ve Gençlik Merkezleri, Çocuk Şube Müdürlükleri, Sivil Toplum Örgütleri’nde çalışabilmektedirler.

KOORDİNATÖRLÜKLER

  • Öğr. Gör. Zeynep Zeynel / Erasmus Koordinatörü 
  • Prof. Dr. Dilara Fatoş Özer / Topluma Hizmet Uygulamaları Koordinatörlüğü 
  • Öğr. Gör. Zeynep Zeynel / Öğr. Gör. Duygu Ece Şimşek / Mesleki Uygulamalar Koordinatörlüğü 
  • Dr. Öğr. Üyesi Aynur Akıncı Aydoğan / Engelli Öğrenci Koordinatörü 
  • Prof. Dr. Dilara Fatoş Özer / Eğitim- Öğretim Koordinatörü 
PAYLAŞ
KENT’TEN
HABERİNİZ OLSUN