BÖLÜM HAKKINDA

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü sayısal puan türünden öğrenci kabul eden Sağlık Bilimleri Fakültesine bağlı 4 senelik bir lisans eğitimidir. Fizyoterapi ve rehabilitasyon kas iskelet sistemi hastalıklarının, doğumsal ya da edinilmiş çeşitli hastalıklara bağlı gelişen fizyolojik ya da anatomik bozuklukların tedavisini kapsayan bir bilim dalıdır.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları ile her yaştan hastada görülebilen; ağrı, fonksiyon kaybı, yaşam kalitesinde bozulma gibi patolojilere neden olan başlıca nörolojik, ortopedik, pediatrik, romatizmal, kardiyopulmoner ve geriartrik hastalıkların birincil ya da destekleyici tedavisi sağlanır.

İstanbul Kent Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde anatomi, fizyoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, klinik kinezyoloji, ilk ve acil yardım, elektroterapi, fizik tedavide kullanılan temel aletler, biyomedikal cihaz teknolojisi, fizik tedavide temel ölçme ve değerlendirme gibi temel branş dersleri verilir.

Yataklı tedavi merkezleri, ayaktan tedavi veren tıp merkezleri, bedensel, görsel, işitsel rehabilitasyon merkezleri, spor ve fiziksel uygunluk merkezleri, protez - ortez rehabilitasyon merkezleri, endüstriyel kuruluşlar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, amatör ve profesyonel spor kulüpleri, milli takımlar, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, huzur evleri, mesleki rehabilitasyon merkezleri, kaplıca ve kür merkezleri, evde bakım merkezleri, AR - GE laboratuvarları, fizyoterapistlerin temel çalışma alanlarıdır.

PAYLAŞ
KENT’TEN
HABERİNİZ OLSUN