BÖLÜM HAKKINDA

İstanbul Kent Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerine, gastronominin temel ilkelerini, uygulamalı mutfak eğitimleri, klasik gastronomiden yenilikçi mutfak anlayışına kadar olan örneklerini, yemek kültürünün kökenlerini ve profesyonel mutfak yönetimini öğretmektedir. Bölümü seçen öğrencilerimiz yoğun uygulamalı mutfak eğitimleriyle birlikte yemek hazırlamanın bilimsel ve yönetsel adımlarını da öğrenmiş olacaklardır.

Müfredatımızı oluştururken duyduğumuz en büyük heyecan, yemeğin doğal, kültürel, sanatsal ve bilimsel yönlerini birlikte ortaya çıkaran uygulamalı ve teorik derslerin birlikte tasarlanmasıdır. Temel gastronomi bilimleri, gıda bilimi, gıda işleme ve muhafaza, gıda güvenliği, hijyen, yiyecek ve içecek hazırlama ve sunum teknikleri, pastacılık, mutfak tarihi gibi derslerin yer aldığı bölümde, Türk, Osmanlı ve Dünya Mutfakları teorik ve pratik olarak incelenmektedir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, yemek üzerine geliştirdikleri evrensel bakış açısı ve uygulamadaki maharetleri ile dilerlerse dünyanın önde gelen marka restoranlarında ve havayolu-denizyolu yiyecek içecek hizmetlerinde çalışan şefler olmayı tercih edebilecekleri gibi sektörün önde gelen işletmelerinde rekabetçi genç yönetici ve konsept geliştirici şef adayları arasına katılmayı seçebilirler. Ayrıca aldıkları eğitimin genişliği sayesinde kendi restoran, kafe ve bar işletmelerini de kurabilirler.

PAYLAŞ
KENT’TEN
HABERİNİZ OLSUN