BÖLÜM HAKKINDA

BÖLÜM HAKKINDA

Sanat ve Tasarım Fakültesi bünyesinde yer alan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde; kültür ve yemek arasındaki ilişki incelenmektedir. Gastronomi aynı zamanda; hijyenik, iyi düzenlenmiş, hoş ve lezzetli mutfak, yemek düzeni ve sistemi anlamına da gelir. Yenilebilir tüm maddelerin, hijyenik olarak damak ve göz zevkini amaçlayarak sofraya, yenmeye hazır hale getirilmesine kadar olan süreç Gastronominin çalışma konusudur. Bölümde, Türk ve dünya mutfak kültürüne hâkim, yiyecek-içecek sektöründe ihtiyaç duyulan teorik ve pratik bilgi ve beceri düzeyi yüksek, ulusal ve uluslararası alanda rekabet edebilecek öğrenciler yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Yiyecek ve içecek kültürünün bilime ve sanata dönüştürüldüğü, disiplinler arası bu bölümde eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler, gastronomi uzmanı (gastronomist) olarak mezun olurlar. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde dört yıllık lisans eğitimi süresince öğrencilere yemek sanatının inceliklerinin yanı sıra iş yaşamında ihtiyaç duyacakları iletişim ve yönetim becerileri kazandırılmaktadır.

ÇALIŞMA ALANLARI

Öğrenim sürecini başarıyla tamamlayarak Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olan öğrenciler ülkemizdeki seçkin otel ve restoranlarda, catering firmalarında çalışabileceği gibi, yurt dışı ünlü restoranlarda da görev alabilirler. Mezunların, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında denetçi olarak istihdam edilme imkânları mevcuttur. Aynı zamanda kendi işletmelerini açabilme olanağı da bulunmaktadır. Öğrencilerimiz lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapılabilirler. Üniversitemiz, güçlü sektörel işbirlikleri, öğrenci odaklı eğitim hayatı ile teorik ve pratik anlamda tam donanımlı, uluslararası rekabet gücü yüksek dünya vatandaşları yetiştirmektedir.

DERSLER HAKKINDA

Temel gastronomi bilimleri, gıda bilimi, gıda işleme ve muhafaza, gıda güvenliği, hijyen, yiyecek ve içecek hazırlama ve sunum teknikleri, pastacılık, mutfak tarihi gibi derslerin yer aldığı bölümde, Türk, Osmanlı ve Dünya Mutfakları teorik ve pratik olarak incelenmektedir. Bu kapsamda programın amacı; Konaklama ve Yiyecek-İçecek işletmeleri için nitelikli gastronomi ve mutfak sanatları uzmanı, şef, aşçı, yönetici yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda öğrenciler, bilgi teknolojileri, turizm işletmeleri, yöneticilik, beslenme ilkeleri, gıda bilimi ve teknolojisi, yiyecek içecek üretimi gibi konularda bilgi ve becerilerle desteklenmektedirler.    

BÖLÜM MÜFREDATI

İçerik güncellenmektedir.

BOLOGNA BİLGİ PAKETİ

İçerik güncellenmektedir.

KENT’TEN HABERİNİZ OLSUN

HATA

    BAŞARI