PROGRAM HAKKINDA

PROGRAM HAKKINDA

PROGRAM HAKKINDA


İlk ve acil yardım programı ile hastane öncesi acil müdahale hizmetlerini profesyonelce verip, ardından hasta ve yaralıların esas tedavisi yapılıncaya kadar geçen süre içerisinde gerekli merkezlere uygun koşullar ile taşınmasını ve yaşam kurtarıcı ve sakat kalmayı önleyici tıbbi müdahale olanakları sağlayabilecek yardımcı sağlık personeli yetiştirilmektedir. Bu programın amacı; dikkatli, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu güçlü, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, hastanın durumunu ve çevresini inceleyerek, yakınlarından bilgi alarak sorununu belirleyen, hastanelerin acil servis bölümünde ilk yardım görevi yapan, gerektiğinde ambulans sürücülüğü de yapan nitelikli tekniker yetiştirmektir.

ÇALIŞMA ALANLARI


Programda yer alan mesleki uygulama ve stajların tümünü tamamlayarak acil tıp teknikeri unvanı ile mezun öğrenciler; hastane öncesi acil bakım hizmetlerinde ve tüm acil servislerde çalışabilirler.

DERSLER HAKKINDA


İlk ve acil yardım programında eğitim süresi içerisinde öğrenciler; acil yardım ve kurtarma çalışmaları, ambulans eğitimleri, acil sağlık hizmetleri, acil hasta bakımı, EKG okunması, kanama kontrolü, damar yolu açma ve bazı temel ilaç uygulamaları konularında eğitim görmektedirler. Ayrıca temel dersleri kapsamında anatomi, farmakoloji gibi derslerinin yanında kurtarma, ekipman kullanımı, davranış bilimleri alanlarında da eğitim almaktadırlar. Yıl içi stajlarının hastanelerin acil servislerinde ve 112 ambulans istasyonlarında yapmaktadırlar.

AKADEMİK KADRO

 

Akademik kadro için tıklayınız

PROGRAM MÜFREDATI

 

Bölüm Müfredatı İçin Tıklayınız...

BOLOGNA BİLGİ PAKETİ

 

Bologna Bilgi Paketi için tıklayınız

KENT’TEN HABERİNİZ OLSUN

HATA

    BAŞARI