PROGRAM HAKKINDA

İlk ve Acil Yardım Programı çeşitli nedenlerle acil müdahale ihtiyaç duyulduğunda hastane öncesi müdahaleyi gerçekleştiren, yaralıyı ya da hastayı uygun koşullarda hastaneye ulaştıran ambulans ve acil bakım teknikerlerinin yetiştirildiği  bir bölümdür. Hasta ya da yaralının hayatını kurtarıcı, sakatlığı önleyici ilk müdahaleyi yapan teknikerlerimizin dokunuşu, yapacakları müdahale insan yaşamında hayati önem taşımaktadır.İlk ve Acil Yardım Programı ile sektörün ihtiyacını karşılayacak nitelikli, sorumluluk sahibi, ilk müdahale konusunda gerekli bilgi ve beceri ile donatılmış, okulda aldığı eğitimi uygulamaya dönüştürebilen, güçlü iletişim becerisine sahip, sorunları doğru tespit eden, hızlı ve doğru karar veren ve doğru çözümler üreten ambulans ve acil bakım teknikerleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Programımızın müfredatını teorik, uygulama ve seçmeli ders havuzumuz ile zenginleştirdik. Bölümümüzün laboratuvar ve ambulans imkanları sayesinde öğrencilerimizle teorik gördüğümüz dersleri uygulama fırsatı yakalıyoruz.

İlk ve Acil Yardım Programı mezunları ambulans ve acil bakım teknikerleri ile acil tıp teknisyenleri, acil yardım ve hasta nakil ambulanslarında sağlık personeli, komuta kontrol merkezlerinde çağrı karşılama personeli olarak ve hastane acil servislerinde sağlık personeli olarak çalışırlar. Bu personel gerektiğinde ambulans aracının sürücüsü olarak görev yapar.Ayrıca program mezunları ÖSYM tarafından gerçekleştirilen DGS sınavı ile “Acil Yardım ve Afet Yönetimi” , “Hemşirelik” ve “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri” lisans programına geçiş yaparak mesleklerinde bir adım daha ilerleme olanaklarına sahip olabilirler.

 

PAYLAŞ
KENT’TEN
HABERİNİZ OLSUN