YABANCILAR İÇİN TÜRKÇE KURSLARI

TÜRKÇE KURSLARI İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLENDİRME

Seviyeler;

• A1- Temel Düzey Türkçe 1
• A2- Temel Düzey Türkçe 2
• B1- Orta Düzey Türkçe 1
• B2- Orta Düzey Türkçe 2
• C1- İleri Düzey Türkçe
• C1+ - Akademik Türkçe

TÖMERKENT’te verilen Türkçe kursları Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı standartlarına uygun olarak temel düzeyde A1 ve A2; orta düzeyde B1 ve B2; ileri düzeyde C1 olmak üzere toplam 5 kurdan oluşur. C1 kuru bittikten sonra Akademik Türkçe (C1+) dersleri verilir. 

TÖMERKENT’te Türkçe öğretim programı her bir kurda en az 7, en çok 12 hafta olacak şekilde düzenlenir. 

Bütünleşik bir öğretim metoduyla hazırlanan programda öğrenciler okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini eş zamanlı olarak geliştirir. Ders saatlerinde öğrenilen konuların eğitmen gözetiminde pekiştirilmesi amacıyla haftanın belli günlerinde konuşma, film izleme gibi etkinlikler düzenlenir. 

Öğrencilerin bir kur boyunca verilen derslerin en az %85'ine katılmaları gerekmektedir. Devamsızlıkları %15’i aşan öğrenciler Seviye Tamamlama Sınavı’na (STS) girememekle birlikte, beklenen oranda katılım sağlayamadıkları her kuru tekrar alırlar.

2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemi - Online ve Yüz Yüze Eğitim Ders Programı

Örgün (Yüz Yüze) Türkçe Kursları

Yoğunlaştırılmış Kurslar / Sabah Grubu
09.00-12.45 (Hafta içi her gün) (haftada 20 saat, toplamda 140 saat)
Yoğunlaştırılmış Kurslar / Akşam Grubu
17.00-21.45 (Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe) haftada 20 saat, toplamda 140 saat)
Akşam Kursları 
19.00-21.45 (Haftada dört gün) (Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe) ( haftada 12 saat, toplamda 140 saat)
Hafta Sonu Kursları
09.00-14.45 (Haftada 12 saat, toplamda 140 saat)

Online Türkçe Kursları

Yoğunlaştırılmış Kurslar / Sabah Grubu
09.00-12.45 (Hafta içi her gün) (haftada 20 saat, toplamda 140 saat)
Yoğunlaştırılmış Kurslar / Akşam Grubu
17.00-21.45 (Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe) haftada 20 saat, toplamda 140 saat)
Akşam Kursları 
19.00-21.45 (Haftada dört gün) (Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe) ( haftada 12 saat, toplamda 140 saat)
Hafta Sonu Kursları 
09.00-14.45 (Haftada 12 saat, toplamda 140 saat)

*Sınıflar en az 6 öğrencinin kayıt olması halinde açılacaktır. 

*Öğrenci talepleri doğrultusunda yeni ders programları oluşturulabilir.

Kur Ücretleri

Her bir kur ücreti 200 dolardır. 

SINAVLAR VE SERTİFİKALAR

SBS= Türkçe Seviye Belirleme Sınavı

TÖMERKENT’in Türkçe kurslarına kayıt olan öğrenciler, dil seviyelerinin belirlenmesi amacıyla Türkçe Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) girerler. SBS dilbilgisi, kelime bilgisi, okuma, ve dinleme becerilerini ölçen bölümlerden oluşur. Bu sınav, öğrencilerin Türkçe düzeyini saptayarak onları seviyelerine uygun sınıflara yerleştirmek ve İstanbul Kent Üniversitesi Türkçe Yeterlik Sınavı’na (TYS) girmeye hak kazanan öğrencileri belirlemek amaçlarıyla uygulanır. SBS’ye girmeyen tüm adaylar başlangıç seviyesinden (A1) itibaren Türkçe öğrenimlerine başlatılırlar. 

Türkçe Seviye Belirleme Sınavı’nın sonuçları aşağıdaki puan sistemi dikkate alınarak değerlendirilir:

SEVİYE PUAN
A1 (Başlangıç – 1) 0 – 39
A2 (Başlangıç – 2) 40 – 59
B1 (Orta – 1) 60 – 69
B2 (Orta-2) 70 – 79
C1 (İleri – 1) 80 – 89
C2 (İleri – Akademik – 2) 90 - 100

TYS= Türkçe Yeterlilik Sınavı

Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) “okuma”, “dinleme”, “yazma” ve “konuşma” olmak üzere dört ana bölümden oluşur. TYS, akademik yıl başlamadan önce, güz yarıyılı sonunda, bahar yarıyılı sonunda ve yaz dönemi sonunda sınava giriş şartlarını karşılayan öğrencilere uygulanır. “Yazılı” ve “sözlü” olarak iki farklı oturumda gerçekleşir. Okuma, dinleme, yazma,  bölümlerinden oluşan yazılı sınav yaklaşık üç saat sürer.

Yazılı sınav sabah yapılır. Aynı günün öğleden sonrasında ya da ertesi günü ikinci oturum yapılır ve "konuşma" sınavı verilir. "Konuşma" sınavı yaklaşık 15 dakika sürer. Öğrenciler ilk oturumun bitiminde yazılı sınava girdikleri derslikteki listelerden "konuşma" sınavlarının yer ve zamanını öğrenirler. Öğrencilerden kendilerine ayrılan randevu saatinin 30 dakika öncesinde belirtilen bekleme odalarında olmaları istenir. Randevu saatleri listeler ilan edildikten sonra değiştirilmez.

Sınav sonucunda alınan puana göre seviye belirlenir ve seviyeye uygun sertifika TÖMERKENT tarafından hazırlanıp kişiye teslim edilir. 

BECERİ EN YÜKSEK NOT
Dinleme 25
Okuma 25
Konuşma 25
Yazma 25
Toplam 100

STS= Seviye Tamamlama Sınavı

Türkçe kurslarının herhangi bir kurunu bitiren tüm öğrenciler okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerini ölçen Seviye Tamamlama Sınavı’na girerler. Sınavda başarılı olanlar bir sonraki kura geçmeye hak kazanırlar; yeterli puanı alamayan öğrenciler ise aynı kuru tekrar etmekle yükümlüdür.

BECERİ EN YÜKSEK NOT EN DÜŞÜK NOT
Dinleme 25 15
Okuma 25 15
Sözlü Anlatım 25 15
Yazılı Anlatım 25 15
Toplam 100 60

ÖN KAYIT, KESİN KAYIT Ve DAVET MEKTUBU

TÖMERKENT’e ön kayıt yaptırmak isteyen ve öğrenim vizesi bulunmayan öğrenci adaylarının, [email protected] adresine aşağıda belirtilen evrakları göndererek davet mektubu (acceptance letter) talep etmeleri gerekmektedir. Ayrıca ön kayıt linkinde bulunan form doldurulacaktır.

Tömerkent’ten Davet Mektubu* (Acceptance Letter from TÖMERKENT) 

*Ülkemize turist vizesi ile giriş yapanların Türkçe kurs kaydı için öncelikle İstanbul Kent Üniversitesi TÖMERKENT’ten Acceptence Letter (Davet Mektubu) almaları gereklidir. TÖMERKENT’in Türkçe kurslarından davetiye mektubu almak isteyen öğrencilerin, Üniversite’nin onaylı banka hesaplarına 50 dolar ücret yatırmaları gerekmektedir. 3 iş günü içerisinde davetiye mektupları e-posta adreslerine ulaştırıldıktan sonra öğrenciler, okul tarafından kendilerine gönderilen öğrenci belgesi ve taahhütnameyle birlikte ülkelerindeki Türk konsolosluklarına öğrenim vizesi için başvurabilirler. Kesin kayıtları takiben, davetiye mektubu için yatırılan miktar ödenecek öğrenim ücretinden düşürülür. Kesin kayıt yaptırmayan öğrencilere ücret iadesi yapılmaz. 

Students who would like to receieve an acceptance letter from TÖMERKENT are required to pay 50 dolar to the approved bank accounts of the University. By adding the receipt of payment, the acceptance letter will be sent to the their mail addresses in 3 working days, they can apply for a student visa to the Turkish consulates located in their countries with the student certificate and written contract which will be prepared by the University. Following the final registration, the amount deposited for the invitation letter is deduced from the tuition fee to be paid. No refunds will be provided to the students who does not register. 

ÖN KAYIT FORMU

https://forms.office.com/r/y85E3HMcQT

KESİN KAYIT

Kesin kayıtlar kur başlangıç tarihlerinden bir ay önce alınır. Aşağıda belirtilen evraklar ya TÖMERKENT Taksim yerleşkesine öğrenci ya da bir yakını tarafından ya da elektronik posta adresimize öğrencinin kendisi tarafından taratılarak ulaştırılmalıdır. 

1. GEREKLİ EVRAKLAR

a. Pasaport fotokopisi
b. Öğrenim vizesi (Yurt dışından kayıt olacaklar için)
b. Ödeme makbuzu
c. 2 fotoğraf

2. BAŞVURU

a. Kur ücretini öğrenci adayının adı ve soyadı belirtilerek TÖMER-KENT banka hesabına ödeyin.
b. Pasaportunuz ve ödeme dekontunuzu [email protected] adresine göndererek kayıt talebinde bulunun.

3. TÖMERKENT BANKA HESAP BİLGİLERİ

HESAP İSMİ İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ İŞLETMESİ
BANKA T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O - ETİLER ŞUBESİ
IBAN (TL ) TR82 0001 5001 5800 7313 5162 93
IBAN (USD) TR39 0001 5001 5804 8019 7729 98
SWIFT KODU TVBATR2A

Tömerkent 2021-2022 Türkçe Kursları Akademik Takvimi

PAYLAŞ
KENT’TEN
HABERİNİZ OLSUN