Sosyal Hizmetler

Program Başkanı

Amacımız elbette öncelikle tarihi ve kültürel yapısı ile Kent Üniversitemizde siz öğrencilerimizin gelişebileceği akademik bir ortam sağlamaktır. Sosyal Hizmetler bölümünde; derslerimiz tarih, teori, araştırma, uygulama yöntemleri ve politikalarla ilgili konular yanında; topluluklar ve kuruluşlar, bireyler, aileler ve gruplarla uygulama yöntemlerini kapsamaktadır. 

Mezunlarımız için en avantajlı kısım; gerek kamuda gerekse özel kuruluşlarda çok sayıda çalışma imkanı olmasıdır. Çalışılabilecek yerlere birkaç örnek vermek gerekirse; MEB Bakanlığı Kuruluşları, SGK ve SSK gibi devlet kurumları, Sağlık bakanlığına bağlı hizmet kuruluşları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Hizmet Müdürlükleri, Rehabilitasyon Merkezleri, Huzur evleri, Çoçuk Esirgeme Yurtları, Sosyal Hizmet Evleri vb. kuruluşlardır. Sosyal Çalışmacı olarak mezun olanlar, çalıştıkları kurum veya kuruluş bünyesine göre farklı görevler alabilir. Bu görevleri kabaca iki grupda toplayabiliriz. 1) Aktif Çalışan Sosyal Çalışmacılar ki, bu kişiler genellikle yardıma muhtaç kişilere yardım götüren, çeşitli konferanslarda görev alan ve çevre araştırmaları yapan kişilerdir. Aktif çalışma içinda ve insanlarla sıkça iletişim içerisinde olurlar. 2) Masa Başı Çalışan Sosyal Çalışmacılar ise daha çok devlet, hatta bazı özel kuruluşlar bünyesinde yapılan analiz ve araştırmalar sonucunda raporlama ve gerekli yerlere yardım ulaştırma konusunda incelemeler yapan kişilerden oluşmaktadır. Masa başı rehberlik hizmeti ve dökümantasyon işleriyle uğraşırlar.

Bölümümüzü bitiren öğrencilerimiz profesyonel becerilere sahip, sosyal politikayı oluşturan ve yöneten faktörleri bilen,  süreç ve değişikliklere uyumlu şekilde çalışan, toplumdaki heterojen yapı konusunda farkındalık sahibi olan, etik çerçevede sosyal hizmet uygulamalarına müdahele edebilen kimlik ve sorumluluk duygusu ile yetiştirilirler. Gelişen teknolojilere her zaman uyum gösterirler.

Sonuç olarak güçlü eğitim kadromuzla bilgiyi ilerletme ve becerileri geliştirme taahhüdümüz; temel politikamızdır.

PAYLAŞ
KENT’TEN
HABERİNİZ OLSUN